Jak vybrat RC model?

RC modely patří mezi populární hračky jak dětí, tak i dospělých. Jedná se o modely různých dopravních prostředků. V naší nabídce naleznete RC modely aut, multikoptér, letadel, vrtulníků, lodí a pracovních strojů spolu s příslušenstvím a náhradními díly.

V následujícím článku vám poradíme s výběrem RC modelů. Na které parametry je třeba se zaměřit a na co si dát při výběru pozor.

Jak se ovládá a z čeho se skládá RC model?

Součástí každého dálkově ovládaného RC modelu je RC souprava, která je tvořena dálkovým ovladačem a přijímačem. Komunikují mezi sebou na dané frekvenci a slouží k ovládání modelu na dálku. Součástí modelu je samozřejmě i pohonná jednotka.  K řízení modelů aut a lodí se používají tzv. volantové soupravy, které jsou snadné na ovládání.  Pro pilotování modelů vrtulníků a letadel se používají tzv. palcové soupravy, které jsou už na ovládání trochu složitější, jelikož se model ovládá pomocí dvou páček. Ale vše se dá nacvičit.

Jak si vybrat RC model?

V první řadě si musíte rozmyslet, jaký druh modelu chcete. Zda se vám bude více zamlouvat létání v oblacích, plavba po vodě nebo jezdění po silnici či terénu. Všechny dálkově ovládané RC modely můžeme rozdělit do skupinky pro začátečníky a pro pokročilé. Liší se především složitostí ovládání, typem motoru, velikostí modelu a cenou.


Jak vybrat automobil na dálkové ovládání?

RC modely aut se rozdělují na dvě skupiny - modely s elektromotorem a spalovacím motorem. Pro začátečníky je vhodné vybírat především modely s elektromotorem, o který se není potřeba nijak zvlášť starat, není potřeba ho ladit kvůli optimálnímu dosažení výkonu a nemusíte kupovat palivo. Elektromotor je tvořen baterií, kterou můžete kdykoliv dobít doma.

maxresdefault


Jak vybrat RC dron na dálkové ovládání?

Hlavní otázkou je, zda si chcete pořídit model s kamerou či bez kamery. Drony bez kamery jsou určeny ke klasickému létání a dají se chápat jako náhrada za RC vrtulníky. Drony s kamerou mají již v základu připevněnou kameru, která má slot na SD kartu, kde se ukládají fotky a videa. Poslední kategorií jsou drony s online přenosem do mobilního telefonu či tabletu, takže přesně vidíte, co natáčíte.

medium_4058afad-4331-40ab-9a4e-30b49c72447b


Jak vybrat letadlo na dálkové ovládání?

RC modely letadel se vyrábí opět jak s elektrickým, tak i s benzínovým motorem, který je výkonnější, ale zároveň náročnější na údržbu. Modely s elektrickým motorem jsou vhodnější pro začátečníky a vyrábí se většinou z pěnových materiálů, které jsou odolné vůči poškození. RC modely letadel s benzínovým motorem jsou citlivější na ovládání. Jedná se často o akrobatické stroje či makety stíhaček.

P40


Jak vybrat vrtulník na dálkové ovládání?

RC modely jsou také rozděleny do dvou skupin - jednorotorové a dvourotorové vrtulníky. Pro začátečníky a děti jsou vhodnější dvourotorové, jelikož jsou mnohem snazší na ovládání. Vynikají svojí stabilitou a schopností klidného letu.

hero-rc-26-h853-newest-3-channel-outdoor-volitation-metal-rc-helicopter-w-built-in-gyro-13


Jak vybrat loď na dálkové ovládání?

RC modely lodí se vyrábí buď s elektromotorem nebo benzínovým motorem. Model s benzínovým motorem vyžaduje větší péči a zkušenosti. Pro začátečníky jsou vhodnější modely s elektromotorem, kde se nemusí starat o údržbu motoru či kupovaní paliva. Stačí pouze nabít baterii.

impulse-31-v3-bl-rtr


 

Pár rad a tipů na závěr

Dosah RC modelů se pohybuje v řádech jednotek až stovek metrů v závislosti na frekvenci, použité technologii, výrobci a druhu modelu. Modely určené pro použití ve vnitřních prostorách komunikují pomocí infračerveného záření. Kdežto u modelů určených na venkovní použití, je potřeba využít frekvence. Mezi oblíbenou a zároveň univerzální frekvenci patří 2,4 GHz, kde prakticky nehrozí nebezpečí rušení. Pokud si vyberete RC model s elektromotorem, určitě doporučujeme si zakoupit i náhradní baterii, kterou si doma nabijete a během několika sekund vyměníte vybitou baterii za nabitou a můžete si užít více zábavy.