Pozor na padělky Magformers

Poslední dobou se po celém světě stále častěji setkáváme s levnými, leč často nebezpečnými napodobeninami Magformers, před kterými považujeme za nutné naše zákazníky varovat. Stavebnice se stala již velmi známou a žádanou, a tak se výskyt padělků dal bohužel očekávat. Podobně byly v minulosti postiženy i jiné renomované značky (např. Lego či Geomag). I u nich se nakonec ukázalo, že se vyplatí sázet na originál, který garantuje určité standardy kvality i bezpečnosti, což se u výrobků pro děti vyplatí upředňostňovat dvojnásob.

Jak rozpoznat napodobeninu? Obecně lze říci, že dobrým adeptem bude každá podezřele laciná stavebnice s podivným jménem vzdáleně či okatě připomínající Magformers. Podezřelé balení můžete porovnat se standardní nabídkou na našich stránkách. U napodobenin je také typická omezená variabilita dílků a příslušenství... Vyrábět se vyplácí jen jisté minimální množství, a tak se padělatelé omezují většinou jen na základní tvary (čtverce, trojúhelníky, pětiúhelníky,...). Magformers vyrábí všechny své dílky v obrovských sériích pro celý svět. Menší série u napodobenin tak můžou být logicky lacinější pouze na úkor jejich kvality.

Magformers jako jediný výrobce nechává magnety galvanicky pokovit proti korozi a začernání, čímž výrazně prodlužuje jejich životnost. Plastová část je vyrobena z tvrzeného ABS speciálně vyvinutého ve spolupráci s firmou LG, díky čemuž jsou dílky maximálně odolné a i při užití hrubšího násilí netvoří ostré střepy a lomy. Svými vlastnostmi tak prakticky nedovolí magnetům z kapsle vypadnout. Magformers rovněž využívá nejmodernější technologii bezešvého ultrazvukového sváření. Kapsle s magnety je tak dostatečně pevná a zároveň tenká, což podstatně zvyšuje sílu magnetických spojů. U napodobenin nemůžeme nezávadnost materiálů ani nic z výše uvedeného nikdy zaručit.  

Na každém originálním dílku je od r. 2011 viditelně vyražen nápis "Magformers"(viz níže). Na neoriginálních dílcích takové logo chybí. Často se také setkáte s obecným názvem stavebnice bez přímého pojmenování značky (např. jen "magnetická stavebnice "Ruské kolo", apod.), V popisu výrobku může být dokonce použita i naše kradená fotografie či texty, což může být extra zavádějící. Leccos naznačí i případný prodejní kanál: pověstný je např. čínský e-shop "ALIEXPRES" a jemu podobné, o různých vietnamských tržnicích a slevových bazarech ani nemluvě. Příklady několika neoriginálních stavebnic na principu Magformers najdete pod článkem (jde jen o náhodný vzorek, v Číně každoročně vzniká i zaniká podobných značek spousty a není v našich silách ani zájmu všechny sledovat:)

original_magformers

Varování před padělky neberte na lehkou váhu! Neoriginální stavebnice z laciných plastů mohou být zdraví a životu nebezpečné! Uvolněné magnety můžou při polknutí způsobit závažná zranění.

Pro MAGFORMERS je bezpečnost a nejpřísnější dohled nad kvalitou naprostou prioritou! Níže uvádíme výběr různých laboratorních atestů a bezpečnostních certifikátů, kterých je originální stavebnice držitelem:

ASTM F963-11 – Physical and mechanical tests
ASTM F963-11 – Flammability Test of Materials other than textile materials
ASTM F963-11 Heavy elements – Soluble elements test for substrate materials
ASTM F963-11 Heavy elements – Total Lead content
U.S. Code of Federal Regulations Title 16 CFR 1303 – Total Lead content in surface coating
U.S. Consumer Product Safety Improvement Act 2008 Title I Section 101 – Total Lead content in surface coating
U.S. Consumer Product Safety Improvement Act 2008 Title I Section 101 – Total Lead content in non-surface coating materials (substrate)
U.S. Consumer Product Safety Improvement Act 2008 Title I, Section 108 – Phthalate content
EN71-1 : 2011 – Mechanical and Physical properties
EN71-2 : 2011 – Flammability test
EN71-3 : 2013 – Migration of certain elements
REACH Regulation (EC) no. 1907/2006, Annex XVII Items 51 & 52 & amendment no. 552/2009 (formerly known as Directive 2005/84/EC) – Phthalates content requirement

 

Příklady snadného mechanického poškození u neoriginálních dílků:

fake-break1     fake-break2

 

Příklady balení některých neoriginálních stavebnic (některé napodobují originál jen názvem, jiné okatě i designem obalu):

fake2     fake3

fake4     fake5

fake6    fake8

fake9a     fake9b

fake9cfake9